Преглеждане на 15 съобщения - от 1 до 15 (от всички 61)
  • Автор
    Публикации
  • Профилна снимка на A.BudinovA.Budinov
    Participant
    Post count: 2
    #1018 |

Предлагам, Да се Възстанови ПОДОХОДНИЯТ данък. Не може Човек Който получава 420 лева заплата и особено ак е примерно 200 лв пенсия да плаща същата сума данък общ доход/ 10 % както и тези дето получават заплати по 1000 2000 10 000 или повече лева.

Профилна снимка на nikitomovnikitomov
    Participant
    Post count: 50

Това няма как да стане при сегашното мнозинство в парламента, макар, че е добре да стане. ГЕРБ и РБ са за плоския данък. Само не знам кога ще им дойде акъла да го премахнат тоя плосък данък. Към държавите към които се стремим няма такова чудо. Нямат идея колко много дразни това положение над милион работещите бедни. Ако се проведе референдум за премахване на плоския данък, то народа ще се произнесе твърдо за премахването му. Социолозите затова не правят проучвания за това.

Профилна снимка на Angel GeorgievAngel Georgiev
    Participant
    Post count: 8

Подоходен данък и сега си има. може би имате предвид той да стане отново прогресивен, както беше, а не плосък, както е сега.
    Твърдо против съм връщане на старото статукво. Сега е по-справедливо. Освен това хората с по-високи доходи напълно логично ще отидат отново в сивия сектор.

• Този отговор беше редактиран на преди 3 години, 1 месец от Профилна снимка на Angel Georgiev Angel Georgiev.
    Participant

Г.н Георгиев, това именно е една от най-фалшивите опорни точки срещу премахване на плоския данък. Сега никак не е справедливо за над 1 милион работещи бедни на трудови договори. Попитайте тях, и ще видите колко е справедливо сегашното облагане.

Профилна снимка на Angel GeorgievAngel Georgiev
    Participant
    Post count: 8

Тези, които получават 400 лв заплата плащат 40 лв данък и вероятно взимат примерно детски надбавки и други социални плащания, тези, които взимат 4000 плащат 400 лв данък и нямат право примерно на детски надбавки и други социални плащания. кое му е несправедливото?
    Освен това приходите от ДОД непрекъснато се увеличават, защото никой няма сметка да крие доходи.
    Сегашният закон си е много добър. Може би трябваше да бъде възприета идеята на Мартин Димитров за необлагаем минимум, но макар и осакатено предложението, облечено вече във закон, е много добре работещо. Всичко останало е популизъм и демагогия.

• Този отговор беше редактиран на преди 3 години, 1 месец от Профилна снимка на Angel Georgiev Angel Georgiev.
    Participant

Всичко останало е популизъм и демагогия. Вие сигурно имате чист месечен доход над 1000 лева. Попитайте всички които имат чист доход под 1000 лева…даже и тези под 800 лева, и ще видите колко много грешите. Спокойно мога да кажа, че над 2 милиона работещи на трудови договори ще бъдат за премахване на плоския данък. Имам усещането, че Вие се страхувате да попитате хората които са ощетени от тоя начин на облагане. Приходите се увеличавали…нямате идея колко повече ще се увеличат приходите от ДДФЛ ако се премахне плоския данък.

Профилна снимка на sethseth
    Participant
    Post count: 14

Предлагам, Да се Възстанови ПОДОХОДНИЯТ данък. Не може Човек Който получава 420 лева заплата и особено ак е примерно 200 лв пенсия да плаща същата сума данък общ доход/ 10 % както и тези дето получават заплати по 1000 2000 10 000 или повече лева.

В това твърдение се нахождат две големи неточности:
    1. Пенсиите не се облагат с ДОД.
    2. Хората с различни доходи плащат различни суми. Този, който получава 100 лв плаща 10 лв ДОД, а този който получава 1000 – 100 лв ДОд. Е 10 лв не е като 100 лв.
    Всичко друго са алабалистики – видя се, че веднага след преминаването към плосък данък се повишиха приходите от ДОД, при това значително. И тенденцията продължава и в момента.

Participant

Посочете в коя от държавите към които се стреми България в развитието си има плосък данък. Това за увеличените приходи също е невярна опорна точка. Сигурен съм, че ако се премахне плоския данък, приходите ще бъдат много повече.

Participant

Достатъчно е, че моделът работи в Прилбалтика. То в големите държави и валутен борд няма, ама дайте да махнем нашия, че отново да се нагушат спекулантите и кредитните милионери. Това „сигурен съм, мисля че“ не почива на реална емпирична основа. Истината е, че приходите се увеличиха веднага след преминаването към плосък данък.

Participant

Това за валутния борд, спекулантите и кредитните милионери е чиста спекулация. Няма нищо общо с темата. България трябва да се стреми към страните от западна Европа. Посочете поне една страна която има такова облагане. Да има такъв данък в най-бедната страна на ЕС е престъпление спрямо хората. Пак да попитам – Вие с колко чист месечен доход разполагате. Сигурен съм, че е над 1000 лева….ето затова никога няма да се разберем с Вас. Всичко е въпрос на дохода с които разполага пишещия. Защо обаче се страхувате да се попитат хората с чист доход до 1000 лева. Страхувате се защото знаете предварително отговора. А, постъпленията растат щото се вдига минималната заплата. Миналата година се вдигна 2 пъти и стигна до 380 лева. 2016 год. вече е 420 лева. Е, как няма да се увеличат постъпленията при това положение…елементарна математика Уотсън…би казал Холмс.

Participant

Борбата за плоския данък си е направо както класовата борба през 19-20 век. Борба между бедни и богати…тя е обречена борба за богатите, те ще я загубят съвсем скоро и в България, както и в нормалните западноевропейски държави, САЩ, Канада и т.н….да не изброявам повече.

Participant

Моля, какви са тия тъпи въпроси. Още малко ще ме попитате за кого съм гласувал и какви гащи нося.
    А сега по същество. Схемата с прогресивно данъчно облагане в България фалира през 2007 г. Най-ниската ставка беше 20% при необлагаем минимум 180 лв. При 500 лв доход след осигуровките, се плащаха 20% върху 320 лв., т.е. 64 лв данък. В момента този данък е 50 лв. Кога ще е по-доволен съответният човечец с 500 лв заплата – когато плати 64 лв прогресивен данък или 50 лв плосък данък? През 2008 г. бяха събрани над 1.5 млрд лв повече приходи от ДОД в сравнение с 2007. Други сравнения по години не са коректни от гледна точка на дискусията.
    Прогресивното подоходоно облагане се отличанва с ниска събираемост и ръст на сивата икономика. По-високото облагане ще водеде до повишаване на темповете на емиграция на хора с високо образование и по най-груби сметки ще доведе до загуба на около 3 млрд лв за хазната.
    В България плоският данък работи добре, както и в редица страни като Естония, Литва, Латвия, Исландия, Сърбия.
    Като сте тръгнали да давате примери с богатите държави, защо пък да не подражаваме на тях по други неща – отпадане на минималната работна заплата, отпадане на тавана на пенсиите, отпадане на осигурителните прагове и тавани, повишаване на социалните осигуровки на 60-70% ? това са модели, които там работят, а тук ще доведат до поражения. Така е и с прогресивното облагане.

• Този отговор беше редактиран на преди 3 години, 1 месец от Профилна снимка на seth seth.
    • Този отговор беше редактиран на преди 3 години, 1 месец от Профилна снимка на seth seth.
    Participant

Плоския данък облагодетелства богатите и тия с чист доход над 1000 лева. Огромната част от работещите работници и служители ще са против такова облагане. Вие си „пеете вашата песен“, и не Ви интерсува какво мислят милионите недоволни от тоя данък. Мисля, че спекулираш с цифрите. Ако се премахне плоския данък, ще се въведе и ниоблагаем минимум…и тогава вашите сметки отиват на „кино“. Плоския данък ще се премахне…въпроса е кога ГЕРБ ще проумеят, че този данък ощетява милиони. Не е нужно съгласие на други партии, защото БСП също са за премахването му…техните гласове стигат да бъде премахнат. Аз съм оптимист, че скоро ще се случи…може би при следващите конституционни промени които ГЕРБ ще подготви, и за които ще се искат поне 160 депутати.

Профилна снимка на МъжМъж
    Participant
    Post count: 1

Здравейте на всички. Здравейте г-н Ники Томов. Ще се обърна направо към вас. Първо, всички в този форум разбират, каква е есенцията на вашето предложение – а именно, да се повишат личните средства на българите (забележете,не казвам, да се повишат доходите им. След малко ще видим защо). Всички сме на едно мнение по този въпрос и аз подкрепям ентусиазма ви. Само, че вие вярвате, че това може да стане чрез данъците, а аз не съм съгласен с това. Проверих и се оказа, че не малко страни са въвели плоският данък – http://flattaxes.blogspot.bg/2015/03/countries-or-jurisdictions-with-flat_20.html. Както виждате, дори и вишият фаворит, развитите европейски западни държави го ползват – а именно Швейцария. Плоският данък е рожба на Хол и Рабушка и има много тънкости, които аз не знам. Данъчното дело не ми е чак толкова интересно, но когато си говорихме за данъчно облагане в университета, моят учител ни обясни, че плоският данък в БГ не е въведен едно към едно с оригиналната идея. Както каза Сет, нямаме необлагаем минимум например. Спирам с лекцията по темата за плоският данък, но искам да кажа, че съм съгласен с другите, че този данък в момента работи. Ето и една не лоша статия от инвестор.бг, за данъчната тежест в БГ, спрямо другите страни – http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/bylgariia-e-sred-desette-strani-s-nai-malko-danychno-breme-v-sveta-106570/.
    Ако ме попитате за данъци като цяло, данъците ще има така или иначе. Държавата ще събира, а оправданието е, че има услуги, които никой частен бизнес не би финансирал – улично осветление, държавна отбрана, средно образование и други. Може би е по-добре да попитаме за ДДС, което при нас е 20%, а в други страни е далеч по-ниско – http://www.ey.com/GL/en/Services/Tax/Worldwide-VAT–GST-and-Sales-Tax-Guide–Rates. Предлагам ви, да не спирате тази дискусия. Определно целта на поста ми, не е, да ви затворя устата. Много се радвам, че имаме възможност да говорим сериозно по такъв сериозен въпроси и ако имате аргументи, които да преборят тези на останалите, с удоволствие ще се съглася с вас(искам да силно да подчертая, че да казвате постоянно „не съм съгласен“, „това не е вярно“, „знам, че моето е вярно“ и други не са аргументи. Хората си мисля, че са, ама не са :). Другото е, да стартирате нова тема, за повишаване на доходите(не на средствата) на българите. Това може да се окаже интересно, само че аз съм доста скептичен. Няма да крия, че според мен, българите от 60-те и 70-те са доста мързеливи по различни причини и попадат във вашата група на работеще бедни. За пример можем да вземем родителите ми, които след като вече нямаше нужда, да ме издържат, пак не пожелаха да си повишат квалификацията – изобщо да направят нещо за доходите си и си останаха обикновенни бачкатори. А аз не спирам да мисля, какво още да уча – езици, математика, магистратура. Капитализма и пазара на труда са сурови, но мисля, че са сред най-справедливите институции в БГ на този етап.

Participant

Точно така е. Нека не забравяме, че когато се приемаше плоския данък, Мартин Димитров настояваше да има необлагаем минимум, но ПГ на Станишев – Царя – Доган не го приеха и остана така. Но дори и в този осакатен вариант, плоският данък показва, че е работещ в България.
    Друга инициатива на Мартин Димитров и Петър Славов от последните седмици е работодателят да може да поема и осигуровките, които сега са за сметка на служителя. така ще се договарят нетни възнаграждения и работодателят ще може без да повишава разхода си да повиши дохода на съответния служител, който му е ценен и иска да задържи.

Преглеждане на 15 съобщения - от 1 до 15 (от всички 61)

Трябва да влезете в профила си, за да отговорите в темата.